Daniel Ringo

Personal

Birthday: 
10/27/1803
Birthplace: 
Cross Plains, KY
Date of Death: 
9/3/1873
Place of Death: 
Little Rock, AR
Race or Ethnicity: 
White
Gender: 
Male
Prior Employment: 

Private practice, Little Rock, Arkansas Territory, 1830-1836
Chief justice, Arkansas Supreme Court, 1836-1844
Judge, Confederate District Court, Districts of Arkansas, 1862-1863
Private practice, Little Rock, Arkansas, 1865-1873

Education

Name of School: 
Read law
Degree Year: 
1830

Judicial Career

Court Name: 
U. S. District Court, District of Arkansas
President Nominating: 
Zachary Taylor
Party Affiliation of President: 
Whig
Commission Date: 
06/10/1850
Termination Date: 
03/03/1851
Termination Reason: 
Reassignment
Court Name - Second: 
U. S. District Court, Eastern District of Arkansas
Court Name - Second: 

Arkansas Eastern District Court

Commission Date - Second: 
03/03/1851
Termination Date - Second: 
05/06/1861
Termination Reason - Second: 
Resignation
Court Name - Third: 
U. S. District Court, Western District of Arkansas
Court Name - Third: 

Arkansas Western District Court

Commission Date - Third: 
03/03/1851
Termination Date - Third: 
05/06/1861
Termination Reason - Third: 
Resignation
Advertisement