Frederick Alvin Daugherty

Personal

Birthday: 
8/18/1914
Birthplace: 
Oklahoma City, OK
Date of Death: 
4/7/2006
Race or Ethnicity: 
White
Gender: 
Male
Prior Employment: 

Private practice, Oklahoma City, Oklahoma, 1937-1940, 1946-1950, 1952-1955
U.S. Army commanding officer, 1940-1946, 1950-1952
Judge, Oklahoma District Court, Seventh Judicial District, 1955-1961

Nominated to U.S. District Courts for the Eastern, Northern and Western Districts of Oklahoma, September 23, 1961; no Senate vote

Education

Name of School: 

Cumberland School of Law, Samford University

The mission of the Cumberland School of Law is to educate a diverse community of students with knowledge and practical skills, equipping them to become highly competent, ethical lawyers committed to professionalism and public service.

Degree: 
LL.B.
Degree Year: 
1933

Judicial Career

Court Name: 
U. S. District Court, Eastern District of Oklahoma
Court Name: 

Oklahoma Eastern District Court

President Nominating: 
John F. Kennedy
Party Affiliation of President: 
Democratic
Commission Date: 
2/17/1962
Retirement from Active Service: 
1/12/1982
Termination Date: 
4/7/2006
Termination Reason: 
Death
Court Name - Second: 
U. S. District Court, Northern District of Oklahoma
Court Name - Second: 

Oklahoma Northern District Court

Commission Date - Second: 
2/17/1962
Retirement from Active Service - Second: 
1/12/1982
Termination Date - Second: 
4/7/2006
Termination Reason - Second: 
Death
Court Name - Third: 
U. S. District Court, Western District of Oklahoma
Court Name - Third: 

Oklahoma Western District Court

Commission Date - Third: 
2/17/1962
Retirement from Active Service - Third: 
1/12/1982
Termination Date - Third: 
4/7/2006
Termination Reason - Third: 
Death
Advertisement