Frederick Moore Vinson

Personal

Birthday: 
1/22/1890
Birthplace: 
Louisa, KY
Date of Death: 
9/8/1953
Place of Death: 
Washington, DC
Race or Ethnicity: 
White
Gender: 
Male
Prior Employment: 

Private practice, Louisa, Kentucky, 1911-1917, 1919-1924
City attorney, Louisa, Kentucky, 1913
U.S. Army private and officer trainee, 1917-1919
Commonwealth attorney, Thirty-Second Judicial District, Kentucky, 1921-1924
U.S. representative from Kentucky, 1923-1929, 1931-1938
Private practice, Ashland, Kentucky, 1929-1931
Chief judge, U.S. Emergency Court of Appeals, 1942-1943
Director, Office of Economic Stabilization, 1943-1945
Administrator, Federal Loan Administration, 1945
Director, Office of War Mobilization and Reconversion, 1945
Secretary of the Treasury, 1945-1946

Education

Name of School: 
Centre College
Degree: 
B.A.
Degree Year: 
1909
Name of School - Second: 

North Carolina Central University School of Law (NCCU)

The mission of the North Carolina Central University School of Law is to provide a challenging and broad-based educational program designed to stimulate intellectual inquiry of the highest order, and to foster in each student a deep sense of professional responsibility and personal integrity so as to produce competent and socially responsible members of the legal profession.

Degree - Second: 
LL.B.
Degree Year - Second: 
1911

Judicial Career

Court Name: 
U. S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit
Court Name: 

District of Columbia Circuit Court of Appeals

President Nominating: 
Franklin D. Roosevelt
Party Affiliation of President: 
Democratic
Commission Date: 
12/15/1937
Termination Date: 
5/28/1943
Termination Reason: 
Resignation
Court Name - Second: 
Supreme Court of the United States, Chief Justice
Court Name - Second: 

Supreme Court of the United States

Commission Date - Second: 
6/21/1946
Termination Date - Second: 
9/8/1953
Termination Reason - Second: 
Death
Bankruptcy and Magistrate Services: 

Allotment as Circuit Justice:
Fourth Circuit, June 26, 1946-September 8, 1953
District of Columbia Circuit, June 26, 1946-September 8, 1953

Advertisement