Hoyt Henry Wheeler

Personal

Birthday: 
8/30/1833
Birthplace: 
Chesterfield, NH
Date of Death: 
11/19/1906
Place of Death: 
Brattleboro, VT
Race or Ethnicity: 
White
Gender: 
Male
Prior Employment: 

Private practice, Jamaica, Vermont, 1859-1867
State representative, Vermont, 1867
State senator, Vermont, 1868-1869
Judge, Vermont Supreme Court, 1869-1877

Education

Name of School: 
Read law
Degree Year: 
1859

Judicial Career

Court Name: 
U. S. District Court, District of Vermont
Court Name: 

Vermont District Court

President Nominating: 
Rutherford B. Hayes
Party Affiliation of President: 
Republican
Commission Date: 
03/16/1877
Termination Date: 
9/30/1906
Termination Reason: 
Retirement
Advertisement