Jeter Connelly Pritchard

Personal

Birthday: 
7/12/1857
Birthplace: 
Jonesboro, TN
Date of Death: 
4/10/1921
Place of Death: 
Asheville, NC
Race or Ethnicity: 
White
Gender: 
Male
Prior Employment: 

Private practice, Marshall, North Carolina, 1889-
State representative, North Carolina, 1885-1889, 1891-1893
U.S. senator from North Carolina, 1894-1903

Education

Name of School: 
Read law
Degree Year: 
1889

Judicial Career

Court Name: 
U. S. District Court for the District of Columbia [Supreme Court of the District of Columbia]
Court Name: 

District of Columbia District Court

President Nominating: 
Theodore Roosevelt
Party Affiliation of President: 
Republican
Commission Date: 
11/16/1903
Termination Date: 
6/1/1904
Termination Reason: 
Appointment to Another Judicial Position
Court Name - Second: 
U. S. Circuit Courts for the Fourth Circuit
Commission Date - Second: 
4/27/1904
Termination Date - Second: 
12/31/1911
Termination Reason - Second: 
Abolition of Court
Court Name - Third: 
U. S. Court of Appeals for the Fourth Circuit
Court Name - Third: 

Fourth Circuit Court of Appeals

Commission Date - Third: 
4/27/1904
Termination Date - Third: 
4/10/1921
Termination Reason - Third: 
Death
Advertisement