Lindley Garrison Beckworth Sr.

Personal

Birthday: 
6/30/1913
Birthplace: 
Kaufman, TX
Date of Death: 
3/9/1984
Place of Death: 
Tyler, TX
Race or Ethnicity: 
White
Gender: 
Male
Prior Employment: 

Teacher, Upshur County, Texas, 1932-1936
State representative, Texas, 1936-1938
U.S. representative from Texas, 1939-1953, 1957-1967
Private practice, Longview, Texas, 1954-1958, 1969, 1974-1984
State senator, Texas 1970-1974

Judicial Career

Court Name: 
U. S. Customs Court
President Nominating: 
Lyndon B. Johnson
Party Affiliation of President: 
Democratic
Commission Date: 
3/4/1967
Termination Date: 
8/31/1968
Termination Reason: 
Resignation
Advertisement