Marion De Vries

Personal

Birthday: 
8/15/1865
Birthplace: 
near Woodbridge, CA
Date of Death: 
9/11/1939
Place of Death: 
near Woodbridge, CA
Race or Ethnicity: 
White
Gender: 
Male
Prior Employment: 

Private practice, Stockton, California, 1889-1900
Assistant district attorney, San Joaquin County, California, 1893-1897
U.S. representative from California, 1897-1900
Private practice, Washington, D.C., and New York City, 1922-1939

Nominated to U.S. Court of Customs Appeals, January 5, 1910; nomination withdrawn by president, February 22, 1910

Education

Name of School: 
San Joaquin Valley College
Degree: 
Ph.B.
Degree Year: 
1886
Name of School - Second: 

University of Michigan Law School

Michigan Law students rely on technological services to communicate, perform legal research, enhance learning, and conduct administrative business. To support the academic and administrative functions of the Law School, the Information Technology Department (LawIT) provides stable and user-friendly computing, networking, and audio-visual infrastructure, services, and support for the Law School community.

Degree - Second: 
LL.B.
Degree Year - Second: 
1888

Judicial Career

Court Name: 
Associate Judge, U. S. Court of Customs Appeals (later Customs and Patent Appeals)
President Nominating: 
William H. Taft
Party Affiliation of President: 
Republican
Commission Date: 
3/30/1910
Termination Date: 
6/28/1921
Termination Reason: 
Appointment to Another Judicial Position
Court Name - Second: 
Chief Judge, U. S. Court of Customs Appeals (later Customs and Patent Appeals)
Commission Date - Second: 
6/28/1921
Termination Date - Second: 
10/31/1922
Termination Reason - Second: 
Resignation
Bankruptcy and Magistrate Services: 

Member, Board of General Appraisers
Received a recess appointment from William McKinley on June 9, 1900, to a seat vacated by Joseph Wilkinson, Jr.; nominated to the same position by William McKinley on December 5, 1900. Confirmed by the Senate on December 10, 1900. Served as chief judge, 1906-1910. Service terminated on April 2, 1910, due to appointment to another judicial position.

Advertisement