Thomas Whitfield Davidson

Personal

Birthday: 
9/23/1876
Birthplace: 
Harrison County, TX
Date of Death: 
1/26/1974
Race or Ethnicity: 
White
Gender: 
Male
Prior Employment: 

Private practice, Marshall, Texas, 1903-1907
City attorney, Marshall, Texas, 1907-1914
Private practice, Dallas, Texas, 1914-1920, 1924-1936
State senator, Texas, 1920-1922
Lieutenant governor, Texas, 1922-1924

Education

Name of School: 
Read law
Degree Year: 
1903

Judicial Career

Court Name: 
U. S. District Court, Northern District of Texas
Court Name: 

Texas Northern District Court

President Nominating: 
Franklin D. Roosevelt
Party Affiliation of President: 
Democratic
Commission Date: 
2/5/1936
Retirement from Active Service: 
11/1/1965
Termination Date: 
1/26/1974
Termination Reason: 
Death
Advertisement