Wiley Blount Rutledge

Personal

Birthday: 
7/20/1894
Birthplace: 
Cloverport, KY
Date of Death: 
9/10/1949
Place of Death: 
York, ME
Race or Ethnicity: 
White
Gender: 
Male
Prior Employment: 

Private practice, Boulder, Colorado, 1922-1924
Associate professor of law, University of Colorado, 1924-1926
Professor of law, Washington University School of Law, 1926-1935; acting dean, 1930-1931; dean, 1931-1935
Professor of law and dean, State University of Iowa College of Law, 1935-1939

Education

Name of School: 
University of Wisconsin
Degree: 
B.A.
Degree Year: 
1914
Name of School - Second: 

University of Colorado Law School

We believe that legal education should employ robust theoretical inquiry, doctrinal and policy analysis, and professional skills. As part of a premier research university we seek to integrate opportunities for interdisciplinary study. Because the law is dynamic, we must equip our students to deal with change and to exercise sound judgment and creativity in offering solutions for problems of individuals, institutions, and nations. Our faculty members are passionate about teaching and are committed to providing students with a well-rounded learning experience that prepares them to serve wisely and with professionalism. And our location provides a natural vitality that motivates students to reach for their full potential.

Degree - Second: 
LL.B.
Degree Year - Second: 
1922

Judicial Career

Court Name: 
U. S. Court of Appeals for the District of Columbia Circuit
Court Name: 

District of Columbia Circuit Court of Appeals

President Nominating: 
Franklin D. Roosevelt
Party Affiliation of President: 
Democratic
Commission Date: 
5/2/1939
Termination Date: 
2/14/1943
Termination Reason: 
Appointment to Another Judicial Position
Court Name - Second: 
Supreme Court of the United States
Court Name - Second: 

Supreme Court of the United States

Commission Date - Second: 
2/11/1943
Termination Date - Second: 
9/10/1949
Termination Reason - Second: 
Death
Bankruptcy and Magistrate Services: 

Allotment as Circuit Justice:
Eighth Circuit, March 1, 1943-September 10, 1949
Tenth Circuit, March 1, 1943-September 10, 1949

Advertisement