William Henry Seaman

Personal

Birthday: 
11/15/1842
Birthplace: 
New Berlin, WI
Date of Death: 
3/8/1915
Place of Death: 
Coronado Beach, CA
Race or Ethnicity: 
White
Gender: 
Male
Prior Employment: 

U.S. Army sergeant, 1861-1864
U.S. Army chief clerk, Quartermaster Department, 1864-1866
Private practice, Sheboygan, Wisconsin, 1868-1893
Mayor, Sheboygan, Wisconsin
Alderman, Sheboygan, Wisconsin

Education

Name of School: 
Read law
Degree Year: 
1868

Judicial Career

Court Name: 
U. S. District Court, Eastern District of Wisconsin
Court Name: 

Wisconsin Eastern District Court

President Nominating: 
Grover Cleveland
Party Affiliation of President: 
Democratic
Commission Date: 
04/03/1893
Termination Date: 
3/1/1905
Termination Reason: 
Appointment to Another Judicial Position
Court Name - Second: 
U. S. Circuit Courts for the Seventh Circuit
Commission Date - Second: 
3/1/1905
Termination Date - Second: 
12/31/1911
Termination Reason - Second: 
Abolition of Court
Court Name - Third: 
U. S. Court of Appeals for the Seventh Circuit
Court Name - Third: 

Seventh Circuit Court of Appeals

Commission Date - Third: 
3/1/1905
Termination Date - Third: 
3/8/1915
Termination Reason - Third: 
Death
Advertisement